Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Uwaga: ogłoszenie całkowicie  niemuzyczne. Całkowicie? W przypadku festiwalu Audioriver to chyba niemożliwe. Program, który właśnie ogłosił festiwal może, dosłownie, popieścić Wasze uszy… Po piątkowej nocy, czas na Sobótkę, czyli bezpłatny program wydarzeń dziennych dla uczestników festiwalu oraz mieszkańców Płocka. Czekają na Was warsztaty, wystawa, spotkania, stand-up oraz kino.

Program Audioriver Sobótka to kilkanaście wydarzeń wokół trzech idei: eksperymentów muzycznych, czyli robienia własnej muzyki domowymi sposobami; czującego ciała, czyli badania związku pomiędzy muzyką elektroniczną a tańcem, a także ćwiczenia z dobrego życia – praktycznych zajęć opartych na niestandardowych praktykach psychologicznych.

My kilka wydarzeń z całej długiej listy, jaką przyszykowało Audioriver, polecamy szczególnie:

Krakowski Miesiąc Fotografii w Płocku czyli Wiktor Dąbkowski i jego „Flirt Towarzyski”

Istnieją miejsca ukryte w lasach, gdzie ze źródeł płynie zdrowa woda. Sanatoria, które tu powstały, powinny gromadzić osoby, dla których jest ona lekarstwem. Choć są finansowane ze środków publicznych w ramach ogólnodostępnej służby zdrowia, ośrodki te przyciągają nie tylko schorowanych kuracjuszy, ale także osoby, dla których woda jest jedynie pretekstem do wyrwania się z domu. Pobyt w sanatorium zmienia się dla nich w tańce i igraszki. Komunizm obiecywał, że każdego będzie stać na pobyt w uzdrowisku, traktowany jak rodzaj wczasów. Mimo upływu lat nadal daje się zauważyć ten sposób myślenia. Często słyszy się opowieści o sanatoryjnym życiu. Obrosło ono legendami. Dąbkowski postanowił sprawdzić, ile jest w tych opowieściach prawdy, a ile mitu. Seria zdjęć powstała w polskich uzdrowiskach balansuje między sugestią opartą na zasłyszanych historiach a rzeczywistością sanatoryjnego nocnego życia.

Wernisaż i spotkanie z autorem: piątek, 27.07, 19:00, 

Dom Darmstadt, ul. Stary Rynek 8 oraz rynek Starego Miasta

Jak myślisz, „czym” czujesz muzykę?

Czy pamiętasz o tym, że za to, czy coś ci się podoba czy nie, może odpowiadać również twoje ciało i jego wibracje? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że im bardziej otwarte i „czujące” jest ciało, tym więcej radości i spełnienia płynie nie tylko z seksu, ale i z muzyki? Na warsztatach prowadzonych przez DJ-kę Elizę Krakówkę i trenerkę Agą Kozak poczujecie swoje ciała, otworzycie się na pełniejsze przeżywanie, sprawdzicie jak słyszy Wasze spięte ciało, a jak rozluźnione… i co właściwie słyszy?!

Ćwiczenia z odpoczynku

 „Czas biegnie za szybko. Nie nadążam. Chcę zwolnić, ale się nie da. Chcę odpocząć, ale nie wiem czy potrafię”. Chroniczne zmęczenie, chaos, uczucie zagubienia, zniechęcenie i ociężałość. Niesieni na fali „ciągle więcej”, zasypani mnóstwem wszystkiego zapominamy, o co nam tak naprawdę chodzi. Wydaje się, że utknęliśmy w jakimś niewygodnym szpagacie pomiędzy „ciągle jestem zajęty i na nic nie mam czasu” a „kiedy za mało robię czuję, że marnuję swoje życie”. Podczas warsztatu prowadzonego przez Future Simple, czyli Paulinę Czapską i Anna Szapert dowiecie się jak funkcjonuje mózg, kiedy bez przerwy działa na wysokich obrotach, jak zmienia się wtedy percepcja oraz pamięć, a także jak nieprzerwana fala stymulacji wpływa na nasze relacje i samopoczucie. Poznacie też  specyfikę stanu odłączenia mózgu od aktywności. Będziecie mogli porozmawiać o tym, jak wpływa na nas brak bodźców i jakie są fizjologiczne linki między kreatywnością a przerwą w działaniu. Wspólnie z prowadzącymi poszukacie pomysłów na to, jak dbać o równowagę pomiędzy stanem pracy i odpoczynku.

Ćwiczenia z porażki

Fuck up. Wtopa. Masakra. Błąd. Żal. Skucha. Dziewczyny z Future Simple mają do Was więcej pytań. Czy porażka i brak sukcesu to to samo? Co tracimy żyjąc w cywilizacji sukcesu? Jak zmiana myślenia o porażce może pomóc nam przestać się jej bać? Czy rzeczywiście prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? W jaki sposób nasze nastawienie do błędu szkodzi relacjom międzyludzkim czy to w pracy, w rodzinie czy wśród znajomych? Czy błąd w sztuce może doprowadzić do nowych odkryć? Czy współcześni twórcy żyją w lęku przed porażką? Ten warsztat to wspólne ćwiczenia i przygody w krainie pomyłek.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne! Zapisy tutaj

Co sztuka współczesna mówi nam o świecie?

WRO on Tour to podróżujący zestaw składający się z prac wideo i dokumentacji wybranych z bogatego programu pokazów, wystaw i performansów, działań i zdarzeń, jakie odbywały się w trakcie Biennale WRO. Pokaz wideo, przygotowany specjalnie z myślą o festiwalu Audioriver odbędzie się pod hasłem PORUSZANIE. Prezentowane prace stają się punktem wyjścia do rozmowy z widzami, wymiany myśli i skojarzeń w swobodnej atmosferze. Spotykamy się na granicy rzeczywistości i postinternetu, by zmierzyć się z kilkoma ważnymi zagadnieniami – czy przypadkiem jednak tylko nie dryfujemy próbując utrzymać równowagę? Wszystko dzieje się w rytmie, chociaż nie ma tu mowy o tańcu. Od mitycznych podróży, po miejskie spacery, licząc kroki i podając sobie ręce. W którą stronę ruszymy dalej?

Pokaz wideo przygotowany przez Sylwię Słowik w ramach projektu WRO on Tour

Sobota, 29 lipca, 18:30, 

NoveKino Przedwiośnie, ul. Tumska 5a

KINO SWOBODY z Gutek Film i Co Jest Grane 24

Trzy fenomenalne filmy, które już widzieliśmy i nie możemy doczekać się, by zobaczyć je jeszcze raz!

Sobota, 29 lipca, NoveKino Przedwiośnie, ul. Tumska 5a

12:00 – “Mr. Gaga”, reż. Tomer Heymann, Izrael, Szwecja, Niemcy, Holandia 2015, 103 min.

14:00 – “Amy”, reż. Asif Kapadia, Wielka Brytania 2015, 127 min.

16:00 – “Barany. Islandzka opowieść” / ”Rams”, reż. Grímur Hákonarson, Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015, 93 min. 

 

Zobacz szczeółowy program wszystkich atrakcji