Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

„Etnogadki, czyli opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” to publikacja, która stanie się, mamy nadzieję, pretekstem do rozmów i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń oraz przyczyni się, do zachowania i przekazania dalej tradycyjnych obrzędów i zwyczajów związanych z naturą, upływem czasu i walką Słońca z Księżycem.

W dobie Internetu, social-mediów, Instagrama i czego nie tylko, tematy związane z etnografią i tradycją nie są zbyt popularne wśród dzieciaków, a szkoda! Dzisiaj, to technologia kieruje, czy nam się to podoba, czy nie, naszym życiem – odmierza czas i nadaje rytm codzienności. Technologia bardzo ułatwiła nam życie. Ale jak to wyglądało kiedyś? Chyba już trochę o tym zapomnieliśmy. Stąd też „Etnogadki”, które staną się, mamy nadzieję, pretekstem do rozmów i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Polecamy ją Waszej uwadze! Bo jak możemy przeczytać już w pierwszy akapicie książki, tylko z pozoru, dla dzieci:

Dawno, dawno temu prawie wszyscy mieszkaliśmy na wsi. To tutaj, zanim powstały większe i małe miasta, żyli nasi pra-pra-dziadkowie. Tutaj też ludzie nauczyli się hodować rośliny i zwierzęta. Przez setki lat mieszkańcy wsi żyli w zgodzie z przyrodą, którą szanowano i podziwiano. Od niej zależał wszelki los, a człowiek czuł się w świecie tylko małym okruszkiem. Obserwując naturę ludzie nauczyli się rozpoznawać jej sygnały i tak odmierzali czas. Uważnie liczono długość dnia i nocy. Wpatrywano się w gwiazdy i księżyc. Ludzie nauczyli się też, że w naturze wszystko się powtarza…

..i ciężko się z tymi słowami nie zgodzić.

 

Książka podzielona jest na pięć części, gdzie obok wprowadzenia, znalazły się cztery rozdziały poświęcone poszczególnym porom roku. Co ciekawe, każdy rozdział otwiera zjawisko astronomiczne, a całą narrację opowieści, prowadzi, wprowadzając kolejne wydarzenia i objaśniając święta, wszechwiedząca Sowa! Kluczowe dla całej akcji są oczywiście przesilenia – letnie i zimowe, oraz powiązane z nimi rytuały.

Więcej informacji szukaj TUTAJ!

Autorami i pomysłodawcami „Etnogadek” są Michał Stachowiak (ilustrator, współautor koncepcji), Monika Michaluk (koncept, storytelling, treść) oraz Witold Przewoźny (etnograf, naukowiec, narrator).

Wydawcą książki jest Albus.