Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

„Kilka lat temu dwójka szwedzkich artystów w ramach performensu przykuła się łańcuchem do molekuł CO2, kilkusetkilogramowych kawałków żelaza, i przez kilkanaście godzin pozostawała w bezruchu. Oto co możemy zrobić dla natury – ograniczyć ludzką aktywność” – o startującym już niebawem filmowym ekocyklu „Naprawiaj naturę” opowiedziała nam jego koordynatorka – Paulina Jeziorek.

Mateusz Bzówka: Czym jest cykl „Naprawiaj naturę”? 

Paulina Jeziorek: Cykl „Naprawiaj naturę” to seria pokazów filmów dokumentalnych poświęconych problemom środowiska połączona z debatami przygotowanymi przez Greenpeace  i WWF. To z jednej strony dokumentalna uczta filmowa, bo w programie znalazły się filmy z najwyższej półki, pochodzące z ostatnich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, a z drugiej poważna debata ze specjalistami. Od razu objaśniam tytuł. Kilka lat temu dwójka szwedzkich artystów w ramach performensu przykuła się łańcuchem do molekuł CO2, kilkusetkilogramowych kawałków żelaza i przez kilkanaście godzin pozostawała w bezruchu. Oto co możemy zrobić dla natury – ograniczyć ludzką aktywność.

Bądź na bierząco, zapisz się za wydarzenie na FB!

MB: Dlaczego zajęliście się akurat takim tematem? Dlaczego jest on tak ważny dzisiaj? 

PJ: Powoli zaczynamy rozumieć, że antropocentryczne myślenie, w wyniku którego człowiek przestał postrzegać siebie jako część natury i zaczął czynić ją sobie podległą, przyczyniło się do degradacji środowiska. W szerszej filozoficznej perspektywie naturze nic nie grozi, poradzi sobie bez nas ludzi.

MB: Skąd więc tytuł cyklu „Naprawiaj naturę”?

PJ: Realizując ten cykl przybraliśmy krótszą perspektywę czasową, chodziło nam o odpowiedź na pytanie – co może zrobić młody człowiek, który zastał świat takim jaki jest teraz? Docierające do nas informacje na temat stanu środowiska są tak przytłaczające, że ich odbiorowi towarzyszy poczucie załamania, uczestnictwa w balu na tonącym Titanicu, przeświadczenie, że tej machiny nie da się zatrzymać. Podoba nam się podejście Jane Goodall, brytyjskiej badaczki, antropolożki i aktywistki społecznej (która zresztą była gościła na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie). Jane Goodall inspiruje ludzi do solidarnego działania na rzeczy natury, naprawy zastanej sytuacji, przyjęcia właściwej perspektywy, korzystania przy tym z dostępnych nam zdobyczy technologii jak chociażby media społecznościowe czy wszelkiego innowacje technologiczne (co dobrze zobrazuje drugi film z cyklu p.t. „Ginący świat”). Cykl ma więc pomóc nam dowiadywać się i działać, zmieniać i naprawiać siebie (przecież sami jesteśmy naturą), próbując przyczynić się do zmiany świadomości oraz stworzenia bardziej przyjaznych warunków życia dla nas i innych organizmów żywych.

MB: Kto stoi za jego organizacją? 

PJ: Pomysłodawcą cyklu jest Akademia Dokumentalna/Against Gravity, która jest całorocznym programem edukacyjny opartym na kinie dokumentalnym.  Kino dokumentalne od lat zyskuje popularność. Jego siła tkwi w tym, że opisuje zjawiska bardzo aktualne i przypatruje się nieustannie zmieniającej rzeczywistości. Moc komentowania rzeczywistości, którą w dużej mierze utraciło kino fabularne, rozwinęło właśnie kino dokumentalne. A dodam, że wybrane do programu filmy dokumentalne są dziełami stricte kinowymi, opowiedziane zostały pięknym językiem filmowym. Niech nikomu nie przyjdzie do głowy kojarzyć je na przykład z filmem edukacyjnym czy reportażem telewizyjnym. Współorganizatorem cyklu jest Służewski Domu Kultury, pierwszy w Polsce dom kultury, który ma w statusie działania ekologiczne, gdzie znajduje się prężnie działający ogród społeczny Wspólny Ogród, Pszczelarium i małe stadko kóz oraz gdzie można obejrzeć kolektywnie wyhaftowaną mapę roślin jadalnych rosnących w okolicy. Współorganizatorami cyklu „Naprawiaj naturę” zostawały także takie organizacje Greenpeace Polska i WWF Polska dlatego, że zajmują się tematami, które poruszają prezentowane filmy dokumentalne: lasy pierwotne, ginące gatunki, marnotrawienie wyprodukowanej żywności, utrata bioróżnorodności i banki nasion. Po seansach będą odbywały się spotkania ze specjalistami z WWF i Greenepeace’u.

MB: Kiedy najbliższy pokaz? Co to będzie? 

PJ: Najbliższy pokaz odbędzie się 10 stycznia o 19.00 w Służewskim Domu Kultury (tuż przy stacji metra Służew). Pokażemy film „Był sobie las” reż. Luc Jacquet. To niezwykła podróż wgłąb lasów tropikalnych. Wraz z dendrologiem i aktywistą, profesorem z Uniwersytetu w Montpellier, Francisem Halle, oglądać będziemy korony kilkudziesięciometrowych drzew tropikalnych i odkrywać tajemnice lasu. Francis Halle od kilkudziesięciu lat bada lasy tropikalne i sam przyznaje, że o drzewach wiemy naprawdę niewiele. Po filmie porozmawiamy ze specjalistami z WWF na temat lasów pierwotnych i tego, co robić, aby je chronić.

Bilety na projekcję dostępne TUTAJ!

MB: Co macie w planach na ten rok? Jakie wydarzenia przed nami?  

PJ: Cykl „Naprawiaj naturę” zwieńczy majowa projekcja festiwalowa, najświeższa i najbardziej aktualna propozycja filmowa prezentowana w ramach festiwalu Millennum Docs Against Gravity. Sami jeszcze nie wiemy co to będzie, bo wciąż jesteśmy w trakcie selekcji filmów. Mamy nadzieję, że formuła cyklu – oglądanie filmów dokumentalnych i debatowanie na temat natury i naszego stosunku do niej – na stałe wpisze się w program Służewskiego Domu Kultury, a czytelnicy ZŻ, i nie tylko, staną się jego aktywnym odbiorcą.

//

Paulina Jeziorek

Od kilkunastu lat angażuje się w realizację działań społecznych na skrzyżowaniu ekologii i kultury. Razem z Jodie Baltazar założyła kolektyw Jadalnia Warszawa, który podczas spacerów miejskich przygląda się roślinom jadalnym w przestrzeni publicznej. Następnie powstają mapy wybranych fragmentów miasta. Powstała już mapa okolicy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Służewskiego Domu Kultury, Jadalnia Warszawa mapowała także przestrzeń parku Cytadela w ramach Generatora Malta w Poznaniu. Od 2014 roku Paulina prowadzi ogród społeczny i pracownię ogrodniczą Wspólny Ogród SDK przy Służewskim Domu Kultury, gdzie dzieci, lokalni mieszkańcy i miejscy aktywiści spotykają się, by uczyć się ekologicznej uprawy warzyw, owoców i ziół, gotować i poszerzać świadomość w kwestii ekologii oraz zaspokajać potrzebę wyjścia z domu czy opuszczenia przestrzeni wirtualnej na rzecz tej fizycznej. Paulina prowadzi też warsztaty chodzenia po drzewach.