Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Ping pong świąteczny ale nietypowy. Dzisiaj w trójkę, w biegańca po salonach wspólnie z Mateuszem grają i opowiadają o Salonie Zimowym – przedświątecznych targach sztuki współczesnej w Warszawie organizatorki wydarzenia – Marika Zamojska i Justyna Wesołowska!

1. Czym jest Salon Zimowy? 

Justyna Wesołowska: Salon Zimowy to targi sztuki współczesnej organizowane zawsze przed Świętami w grudniu. W jednym miejscu znane polskie galerie sztuki współczesnej pokazują i sprzedają prace artystów, z którymi współpracują.

2. Kto stoi za tą inicjatywą?

Marika Zamojska: Autorką pomysłu jestem ja. To czwarta edycja targów w Warszawie. W tym roku organizuję je jako Polana Institute, który jakiś czas temu założyłyśmy wspólnie z Justyną.

3. Po dwóch (czy trzech?) sezonach nieobecności powracacie z Salonem do wypełnionego po brzegi wszelkimi atrakcjami grudniowego kalendarza Warszawy. Co ciekawego planujecie w ramach tegorocznej edycji? 

MZ: Jak zwykle mamy nową, ciekawą przestrzeń, w tym roku robimy targi w prawdziwym salonie. Do znanych warszawskich galerii, takich jak Leto, lokal_30, Le Guern, Pola Magnetyczne dołączyły nowe galerie, które powstały w ostatnich latach i znamy je choćby z takich wydarzeń jak Warsaw Gallery Weekend, czyli Kasia Michalski Gallery, Instytut Fotografii Fort. Oprócz warszawskich galerii gościmy Rodriguez Gallery z Poznania i Henryk Gallery z Krakowa.

4. Kogo będzie można na salonach Salonu spotkać? 

JW: Mamy nadzieję, że całą Warszawę! Na Warszawiaków czekają właściciele dziewięciu galerii sztuki współczesnej i Contemporary Lynx oraz około 100 artystów (reprezentowanych przez swoje prace:).

Nie przegap Salonu Zimowego! Dołącz do wydarzenia na FB!

5. Komu dedykowany jest Salon Zimowy? 

MZ: Wielbicielom sztuki współczesnej i każdemu, kto jeszcze nie ma prezentu na Gwiazdkę.

6. Dzieła sztuki to: TYLKO czy AŻ rzeczy? 

JW: Na pewno to najlepsze rzeczy, jakie mogą znaleźć się pod choinką! Zapraszamy w sobotę i niedzielę od 12:00!

//

Justyna Wesołowska

Ukończyła Historię Sztuki i Italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studia dla Menedżerów Kultury w SGH. Była kuratorem CSW Zamku Ujazdowskiego i Galerii Foksal. Od 2009 do 2015 roku wykładała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Wspólnie z Mariką Zamojską prowadzi studia podyplomowe Art in Practice przy Collegium Civitas i jest współzałożycielką Polana Institute.

Marika Zamojska

Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i podyplomowe Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Właścicielka galerii Starter działającej od 2007 do 2016 roku. Współorganizatorka i pomysłodawczyni wydarzeń: Salon Zimowy i Warsaw Gallery Weekend. Razem z Justyną Wesołowską prowadzi studia podyplomowe Art in Practice przy Collegium Civitas i jest współzałożycielką Polana Institute.