Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Z autorką książki Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Marginesy, Lolą Akinmade Åkerström rozmawiamy, a jakże!, o tym czym jest lagom, jak stosować go w praktyce, dlaczego ta filozofia codzienności ma szwedzki rodowód i jakie nowe słowo klucz przyniesie nam 2018 rok. Miłej lektury!

Mateusz Bzówka: Czym jest dla ciebie Lagom?

Lola Akinmade Åkerström: Lagom często jest opisywany jako „nie za mało, nie za dużo a w sam raz”, ale dla mnie to pojęcie jest o wiele bardziej zniuansowane i oznacza „optymalny”. Lagom to najlepszy wybór, decyzja lub działanie, które podejmujesz dla siebie, jak również dla grupy, w której się znajdujesz i do której przynależysz. Jednocześnie lagom, to sposób myślenia, który aktywnie walczy ze stresem, bo zarówno niedobór jak i nadmiar, może wpływać na nas negatywnie. Lagom chce, abyś znalazł dla siebie, w swoim życiu, tę ostateczną równowagę, którą możesz wygodnie utrzymać.

Jednocześnie lagom to pojęcie szalenie relatywne – zmienia swoje znaczenie w zależności od kontekst. Może oznaczać „umiar” w jedzeniu, „mniej znaczy więcej” w wystroju wnętrza, mindfulness czyli swego rodzaju „uważność” w dobrobycie, „logikę” w biznesie itd. Ale wszystko to sprowadza się do optymalnego podejmowania decyzji w różnych sferach naszego życia.

MB: Twoja książka jest pełna porad i wskazówek jak uczynić nasze życie lepszym. Czy możesz wskazać zasady czy kierunkowskazy, które okazały się dla ciebie najważniejsze?

LAA: Piękno uczenia się, co tak naprawdę oznacza lagom, polega na tym, że możesz samemu wybrać, które aspekty tego sposobu myślenia chcesz włączyć do swojego życia. Tak też skonstruowałam moją książkę. Opisuję, dlaczego sposób myślenia lagom działa w taki sposób, w jaki działa, a następnie pokazuje czytelnikom różne sposoby włączania jego aspektów do naszego życia.

Oto niektóre z cennych wskazówek i porad lagom, które wprowadziłam do mojego życia:

– porzuciłem modne diety na rzecz umiarkowania w jedzeniu. Wszelkie diety popadające w skrajności nie są zrównoważone.

– staram się mniej mówić a więcej słuchać.

– nauczyłem się znacznie częściej mówić „nie”

– nie czuję potrzeby obnoszenia się z moimi osiągnięciami

– uczę się żyć w zgodzie z moim ciałem i robię więcej przerw na odpoczynek

– bardziej świadomie podchodzę do rzeczy, które kupuję oraz do relacji, które wprowadzam do mojego domu i do mojego życia.

MB: Dlaczego to akurat Szwedzi odnaleźli lagom? Co miało na to wpływ?

LAA: Wszystko wynika z kultury i tradycji. Szwedzi uwielbiają mówić, że korzenie lagom sięgają ery Wikingów, gdy ludzie żyli i biesiadowali i wszyscy oczekiwali, że wypiją swój udział dajmy na to, miodu pitnego, z jednego kubka. Ale myślę, że poczucie sprawiedliwości, równości, dzielenia się i bycia „strażnikiem swojego brata” najprawdopodobniej pochodzi z luteranizmu. Wiele przyzwyczajeń związanych z życiem w zgodzie z filozofią lagom nie są specyficzne tylko dla Szwecji, a są podstawowymi cechami ludzkimi. Nie da się jednak ukryć, że to, co sprawia, że ​​lagom jest bardzo szwedzki, to to, że odciąga od koncentrowania się na samych sobie  zachęca do skupiania się na tym, co najlepsze dla całej grupy.

MB: Jesteś fotografką i podróżniczką. Jak filozofia lagom wpływa na tę sferę twojego życia?

LAA: Aby dodać trochę więcej kontekstu, należy dodać, że od 8 lat mieszkam w Szwecji – jestem jej obywatelką, mówię po szwedzku a mój mąż jest Szwedem. Ludzie, którzy patrzą bardzo powierzchownie, może zastanawiać, dlaczego to akurat ja napisałam książkę o lagom, ale nie ma w tym jakiejś tajemnicy. To po prostu jest w zgodzie ze mną jako pisarką, podróżniczką i fotografką. Badam kulturę poprzez jedzenie, tradycję i styl życia. A lagom to kwintesencja szwedzkiego stylu życia i mentalności kulturalnej. Rządzi prawie wszystkimi aspektami szwedzkiej kultury a na poziomie podświadomym, jest sposobem, w jaki Szwedzi, w naturalny sposób zwalczają stres. A jak się okazało, walcząc ze stresem, można opowiedzieć bardzo wiele o kulturze.

„Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia" już w sprzedaży!

MB: Lagom został okrzyknięty najgorętszym trendem 2017 roku. Dlaczego? A jeśli 2017 należy do lagomu, to co przyniesie 2018?

LAA: Mam nadzieję, że lagom będzie wciąż aktualny przez długi czas, ponieważ to o wiele więcej niż trend. Poznanie mechanizmów rządzących myśleniem i stylem życia Szwedów, jest kluczem do zrozumienia tego sposobu myślenia. Mam więc nadzieję, że 2018 nadal będzie należeć do lagomu. Jednak, co ciekawe, ludzie już patrzą na kolejny skandynawski kraj – Finlandię i na fińskie słowo „sisu”, które, upraszczając, oznacza „determinację i odwagę” wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

//

Lola A. Åkerström

Wielokrotnie nagradza fotografka i pisarka nigeryjska, która od ponad 20 lat mieszka w Szwecji. Współpracowała z National Geographic Trveler, BBC i CNN. Jej prace można zobaczyć na www.lolaakinmade.com