Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Wiosna to najlepszy moment na przeprowadzenie remontu, dzięki któremu nasz dom lub mieszkanie odzyska świeżość po zimie. Tego rodzaju pracom sprzyja zarówno pogoda, jak i chęć do działania, którą wywołują w nas pierwsze promienie słońca. Zanim rozpoczniemy przygotowania do wiosennego remontu i rzucimy się w wir poszukiwań nowych mebli czy dodatków, warto sprawdzić jakie trendy panują w tym sezonie w polskim designie. Przegląd najciekawszych przygotował sklep internetowy Artvesta, w którym znaleźć można produkty do wystroju wnętrz od niezależnych polskich producentów.

Polski design cieszy się coraz większą popularnością. Szczególnie wśród ludzi młodych, którzy szukają w nim świeżości i oryginalności. Przemawia do nich jednak nie tylko ciekawe wzornictwo, które proponują nasi rodzimi artyści, ale i doskonała jakość wykonania, dbałość o detale i solidność. Meble czy dodatki wychodzące spod ich rąk pozwalają w niebanalny sposób podkreślić charakter każdego wnętrza. Dlatego planując wiosenny remont warto sprawdzić, co nowego w polskim designie. Tym bardziej, że obecnie jest on bardzo łatwo dostępny, między innymi dzięki takim miejscom w sieci jak Artvesta.

Natura we wnętrzach

Inspiracja naturą, zarówno fauną jak i florą, to jeden z ulubionych kierunków polskich projektantów. Motywy zwierzęce, kwiatowe czy leśne pomagają tworzyć przytulne wnętrza, które odprężają i pozwalają zapomnieć o zgiełku miasta. Trend ten jest najmocniej widoczny w dodatkach, ale chętnie wykorzystany jest również przez artystów tworzących meble.

Jedną z ciekawszych propozycji wykonanych „w zgodzie z naturą” są stołki z pniaków w kolorze drewna, jak i całkowicie lub częściowo spalone, dzięki czemu przyjmują unikalną, dekoracyjną postać. Siedziska posiadają wygodne filcowe podkładki i uchwyty do przeciągania. W kolekcji marki MALAFOR znajdziemy także model pieńka w metalowej osłonie, dzięki której zyskał nowoczesny wygląd, doskonały do stylizacji industrialnych i nowoczesnych wnętrz.

Inspiracje naturą widać także w stołach do kuchni i jadalni oraz stolikach kawowych, które coraz częściej tworzone są z litego drewna o surowej fakturze. Tego rodzaju meblom najczęściej nadawana jest klasyczna, prosta forma, która sprawia, że idealnie pasują do surowych wnętrz, a także fajnie przełamują te przytulne. Szyszka Design to manufaktura, która pokochała ten trend i w zgodzie z nim tworzy meble z desek sosnowych oraz dębowych.

Odwołania do natury najmocniej widać w dodatkach. Motyw lasu gości na ręcznie malowanej porcelanie marki Make My Wonderland, kwiatowy na plakatach z pracowni LAS i NIEBO, a zwierzęcy na pracach Jagny Wróblewskiej malowanych akwarelą. Tego rodzaju meble oraz dodatki zbliżają nas do natury, pozwalają poczuć jej piękno i energię. Tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzach, stąd cieszą się coraz większą popularnością.

Komfort wypoczynku

Razem z potrzebą powrotu do tego, co naturalne, pojawiła się chęć tworzenia przyjaznych i ciepłych przestrzeni, przede wszystkim we wnętrzach, w których wypoczywamy. W dobie szybkiego życia, a co za tym idzie braku czasu na relaks, stawiamy na rozwiązania, które pozwalają nam zadbać o zdrowy i efektywny sen. Z tego względu coraz częściej poszukujemy pościeli tworzonych z najlepszej jakości tkanin. Wyjątkowe propozycje znajdziemy w kolekcjach marek Nocne Dobra oraz White pocket. Przyjemna w dotyku, miękka, delikatna, a przede wszystkim oddychająca pościel, zapewnia komfort podczas snu. Projektanci zadbali także o jej wygląd, ozdabiając ją minimalistycznymi wzorami, oryginalnymi napisami oraz unikalnymi rysunkami zwierząt, kwiatów i drzew.

Niepowtarzalna ceramika

Ogromnie modna kilkadziesiąt lat temu, dzisiaj powróciła do łask. Ceramika tworzona ręcznie, która gwarantuje unikatowość i niepowtarzalność. Jest ozdobą kuchni, króluje na stołach w czasie uroczystych kolacji, cieszy oczy i sprawia, że każdy posiłek staje się wyjątkowy. Obecnie bardzo często poszukujemy jej na targach staroci lub w czeluściach Internetu. Warto jednak zwrócić uwagę na tą, tworzoną przez młodych polskich projektantów. Marka Ciepło Właściwe (fot. na górze strony) wykonuje oryginalnie ścięte talerze oraz miseczki, wypalane w temperaturze ponad 1200°C. Dobry spiek masy zapewnia im trwałość i nienasiąkliwość. Dzięki temu można ja zmywać w zmywarce i używać w mikrofalówce. Pracownia Wzornik (poniżej) proponuje z kolei kilka rodzajów misek, z których każda jest jedyna i niepowtarzalna.

Motyw mapy

Wykorzystywanie motywu mapy w formie naklejek na ścianę, tapet czy plakatów stało się w ostatnim czasie niezwykle modne. Coraz więcej podróżujemy, a kiedy tego akurat nie robimy, chcemy przywoływać dobre wspomnienia o wyprawach, które odbyliśmy. Na te potrzeby nie są głusi projektanci, którzy tworzą coraz ciekawsze projekty. Marka Holdis wykonuje stoliki kawowe z blatami w kształcie granic miast, regionów oraz państw. Meble produkowane są z najwyższej jakości polskiego drewna bukowego oraz dębowego. Najpopularniejsze modele to stoliki z blatami w kształcie granic administracyjnych Warszawy oraz Polski. Dużym zainteresowaniem cieszy się również województwo warmińsko – mazurskie. W kolekcji pracowni o nazwie Rzemiosło znajdziemy z kolei dekoracyjne mapy Warszawy. Ciekawym projektem marki jest także piwna mapa Polski – gadżet idealny dla kolekcjonerów kapsli lub piwoszy, uwielbiających lokalne browary. Wycięty w sklejce o grubości 10 mm, konturowy zarys Polski z wygrawerowanymi granicami powiatów, możemy zawiesić w salonie czy kuchni. Mapa posiada dodatkowo miejsca na umieszczenie kapsli po piwie.

Jak widać polski design ma się doskonale. Wśród propozycji projektantów, dostępnych w sklepie internetowym Artvesta, znajdziemy nie tylko oryginalne, ale i bardzo dobre jakościowo produkty. Planując wiosenny remont warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem we wnętrzach mebli czy dodatków „made in Poland”.