Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Mapa to uogólniony obraz, zarys granic, graficzna próba odtworzenia fragmentów miejsc. Obok materialnego i z pewnością naukowego znaczenia, posiada również znaczenie symboliczne w kontekście rozmowy o ojczyźnie.

Mapy wyznaczają krańce – z północy na południe, z zachodu na wschód. To często właśnie mapy odzwierciedlają różnorakie sposoby pojmowania ojczyzny, a im bardziej uchylają się od swoich klasycznych form, okazuje się, że to wcale nie skala czy znaki topograficzne decydują o ich wartości. Zebraliśmy więc dla was mapy piękne, ciekawe i symboliczne, których znaczenie sięga dalej niż siatki zlokalizowanych w terenie punktów.

„Map of a Woman’s Heart” Josepha Hussona

Malowana atramentem i akwarelami mapa Husson’a to projekt datowany na lata 1840-1860. Kształt serca przebitego strzałą to oryginalna forma ujęcia wszelakich emocji, które według autora kierują kobietą. Od zazdrości, przez próżność, aż po radość czy szczodrość, Husson ujął kompleksowość kobiecego serca za pomocą kartografii.

Minimalistyczne mapy miejskiej komunikacji Lineposters

Miasta w których funkcjonujemy nie istniałyby bez sprawnych węzłów komunikacji. Lineposters poświęca im swoją uwagę i artystyczny kunszt, tworząc proste w formie mapy metra takich metropolii jak Tokio czy Filadelfia. Proste linie w wyraźnych kolorach przecinają się na jednolitych tłach. To nietuzinkowa próba, aby okiełznać zgiełk, który zwykle towarzyszy miejskim podróżom.

Czarno-białe mapy od Zorki Factory

Zork Factory to niewielkie polskie studio projektowe. Słynne z krótkich serii niepowtarzalnych produktów, w portfolio marki można znaleźć też minimalistyczne, czarno-białe mapy miast takich jak Split, Detroit, Florencja czy lokalny Sopot, Szczecin lub Warszawa. Wszystkie są zindywidualizowane, ale jednak utrzymane w spójnym graficznie stylu.

Globusy Bellerby & Co.

Londyńska firma przedłuża znikającą sztukę tworzenia globusów i oferuje alternatywę dla tanich plastikowych modeli czy drogich antyków. Hołdując idei handmade, Bellerby stawia sobie za cel unikatowe wykonanie, ale zostawia też pole do eksperymentu. Ostatni projekt marki to tak zwany Celestial Livingstone, czyli zainspirowany odkryciami brytyjskiego podróżnika, David’a Livingstone’a, obraz nocnego nieba włącznie z osiemdziesięcioma ośmioma gwiezdnymi konstelacjami i wyjątkowymi ilustracjami.

Liściaste mapy Holstee

Holstee to amerykańska marka podkreślająca świadomy styl życia. Jej produkty są odbiciem drukowanego w formie plakatów manifestu, odwołującego się do pozornie trywialnych, jednak bardzo aktualnych wartości, takich jak otwartość umysłu czy wiara we własną kreatywność. Mapy Holstee nawiązują do ekologicznej świadomości i przedstawiają miasta w formie liści, których kolorystyka jest utrzymana w palecie odcieni Pantone.

„A Pictorial Map of Loveland” Chase’a Ernesta Dudley’a

Druga w naszym zestawieniu mapa w kształcie serca. Ta została zaprojektowana w 1943 roku i jest idealistycznym obrazem nieistniejącej krainy Loveland, miejsca do którego według autora każdy z nas powinien dotrzeć. Loveland to ląd, gdzie kwitną romanse i zacieśniają się przyjaźnie. Wokół otaczają go Morze Spokoju, Ocean Marzeń i Zatoka Rozkoszy, które choć wyimaginowane, przypominają, że głębokie uczucia mogą być swego rodzaju formą ojczyzny dla ludzkiego serca.

Gwiezdne mapy Stellavie’a

Grafiki Stellavie’a inspirowane są słowami amerykańskiego pisarza – Nathaniela Parker Willis’a, który nazwał  gwiazdy „żywym hymnem pisanym za pomocą światła”. Obrazy nieba wraz z gwiezdnymi konstelacjami symbolizują nieskończoną przestrzeń, którą Stellavie próbuje pojąć poprzez szczegółowość ilustracji. Plakaty dostępne są w limitowanych nakładach 500 sztuk.

Marta Knaś

Dziennikarka i autorka Prostych Poezji. Pisze dla magazynów takich jak Trendland, Indie czy Perdiz. W wolnym czasie czyta, uczy się francuskiego i przechadza się po mieście.