Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Gumowe ucho to podsłuchane w polskiej przestrzeni publicznej dialogi i opowieści, w których jak w zwierciadle odbijają się nastroje naszych czasów. Możesz sobie pomyśleć, że to nie ładnie tak podsłuchiwać, a w dodatku dzielić się tym później z naszymi czytelnikami, ale my uważamy, że ładnie! Co więcej, uchodzi nam to płazem od dobrych kilku lat!

Zebrany przez nas zbiór to „najprawdziwsze prawdy” o zwykłym życiu wypowiadane mimochodem przez fryzjerów, sprzedawczynie, przypadkowych przechodniów, taksówkarzy czy pasażerów tramwajów to swoisty atlas współczesnych i nader aktualnych mądrości narodowych. Gumowe ucho to również przegląd prac najbardziej interesujących ilustratorów tworzących dziś w Polsce. Każda anegdota zilustrowana jest przez innego artystę, któremu pozostawiono absolutną wolność twórczą.

Pomysł na album i wystawę prac pojawił się już w 2010 roku. Wtedy to, wraz z Martą Mach, przygotowałyśmy amatorski zeszyt z siedemnastoma historiami zilustrowanymi przez rysowników młodego pokolenia. Teraz powracamy z poszerzoną koncepcją albumu oraz wystawy. - Agata Napiórska

Prac jest dwadzieścia jeden. Niektóre są zupełnie nowe, inne ukazały się już na łamach magazynu, są też te, które przed siedmioma laty znalazły się w pierwszym zeszycie Gumowego ucha. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy najciekawszych młodych polskich ilustratorów – jedni są już bardzo znani, inni nie mają jeszcze dużego dorobku. Przy każdej pracy zmieszczone zostały ich biogramy.

 

Na początek wystawę ilustracji będzie można obejrzeć w lokalu galerii art something… w Sztokholmie, która koncentruje się na współczesnej sztuce w limitowanych nakładach, stworzonej przez zarówno uznanych, jak i początkujących międzynarodowych artystów.

Za projekt graficzny albumu oraz identyfikację wizualną wydarzenia odpowiada Michał Loba.

Dołącz do wydarzenia na FB!

Gumowe Ucho w Sztokholmie 

21 kwietnia – 5 maja 2017 

Wernisaż: czwartek, 20 kwietnia 2017, 18.00 – 20.00 / art something… showroom / Mosebacke torg 4, 2 tr, Stockholm

Wykład towarzyszący:  „O nowej polskiej ilustracji” – Michał Loba i Agata Napiórska. Wprowadzenie: Szymon Holcman / piątek, 21 kwietnia, godz. 17.00, Instytut Polski w Sztokholmie, Mosebacke torg 4 (wydarzenie w ramach Dnia Otwartego w Instytucie Polskim – piątek / 21 kwietnia, godz. 15.00 – 20.00)