Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Po raz pierwszy w Polsce, po raz pierwszy w Poznaniu. Format doskonale przyjęty przez miłośników sztuki współczesnej i nie tylko w 129 krajach na całym świecie. Nad jego stworzeniem pracowało już ponad 250 000 ludzi. 

Francuski fotografik JR, określany jako Banksy fotografii, po otrzymaniu nagrody TED Prize w 2011 roku postanowił wystartować z nowym projektem. Założeniem Inside Out miała być egalitaryzacja sztuki. Przedstawienie opowieści zwyczajnych ludzi na wieloformatowych wydrukach miało kłaść nacisk na to, że każdy z nas jest częścią większej historii, a jednocześnie sam kreuje swoją własną – unikalną i niepowtarzalną.

Projekt w szybkim czasie zdobył ogromną popularność. Jego twórcy – od Ekwadoru po Nepal, od Meksyku po Palestynę – poruszyli takie tematy jak zmiana klimatu, nadzieja, różnorodność czy akty przemocy. W Nowym Jorku na Times Square pojawiło się 6 tysięcy zdjęć mieszkańców po wybuchu huraganu Sandy. Francuski Panteon został pokryty autoportretami paryżan. Po ataku terrorystycznym na redakcję Charlie Hebdo pomysłodawcy Inside Out szybko zareagowali, tworząc billboardy ze zdjęciami oczu poszkodowanych dziennikarzy.

Zajrzyj na oficjalną stronę projektu!

Poznańska odsłona akcji, niesie za sobą zarówno międzynarodowy, jak i lokalny charakter. Międzynarodowy, bo organizatorzy czerpią wzorce z zakończonych sukcesem edycji w Afryce, Azji czy obu Amerykach. Doceniając projekt JR, wierzą że nowatorska dyskusja na tematy często pomijane jest ważna i przyniesie odkrywcze rezultaty. Lokalny, bo jednocześnie kochają Poznań i chcą skupić się na tematach, które go dotykają. Postaci przez nas sfotografowane przez nich charakter everymana, co pozwoli mieszkańcom utożsamiać się z nimi.

Inicjatorzy zdecydowali się na wybranie trzech grup: uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca ’56, obcokrajowców przebywających w naszym mieście i żołnierzy borykających się z PTSD – zespołem stresu pourazowego. Chcą połączyć ich losy w lokalnej historii, inicjując dialog i skłaniając do przemyślenia tematów związanych z tolerancją, różnorodnością oraz wojną.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 17 grudnia na fasadzie filii Biblioteki Raczyńskich i w Pawilonie Nowa Gazownia w Poznaniu. Obecnie, wszystkie zdjęcia znajdują się na ścianie drugiego z budynków, gdzie pozostaną do początku lutego. Wtedy zaplanowana jest premiera albumu, w którym znajdą się zarówno fotografie wiszące w przestrzeni miejskiej, jak i krótkie historie każdego z bohaterów.